Gjashtë arsyet pse flokët bëhen kaq të yndyrshëm dhe çfarë mund të bëni për këtë

16:23 | 25 Mars 2020

Skalpi ynë duhet të prodhojë një sasi të caktuar vaji për të qëndruar të lagur dhe për të mbrojtur flokët duke krijuar një pengesë të hollë midis tij dhe mjedisit.

Por, sebumi i tepërt mund të shkaktojë shumë shqetësime, duke filluar nga mungesa e vëllimit dhe rënjes së flokëve, deri te një kokë e irrituar dhe problemet me zbokthin, thotë Bright Side. Për fat të mirë, nëse identifikoni shkakun, mund ta merrni atë nën kontroll

Më poshtë gjeni arsyet:

Ju rregulloni flokët me stilime të ngushta dhe me shkëlqim

Ndërsa shkon me një tufë elegante, mund të duket si një mënyrë e mirë për të fshehur flokët tuaj të yndyrshëm, në të vërtetë është mënyra tjetër. Flokët tuaj mund të duken të këndshëm por ky stilim bën që sebumi juaj të grumbullohet nën flokët dhe rrënjët e tij. Stilimet me shkëlqim kërkojnë shumë produkte që i lëmojnë dhe peshojnë flokët, duke e bërë atë të bëhet më e shpejtë.

Çfarë duhet të bëni: Mos e teproni me produkte stilimi dhe stilime që kërkojnë shumë krehje dhe prekje të flokëve tuaj.

Nuk i shpërlani flokët me ujë të ftohtë

Uji i nxehtë është i shkëlqyeshëm për hapjen e poreve dhe kutikulave të flokëve dhe largimin e papastërtisë, por mund të jetë i dëmshëm për flokët tuaj. Ajo largon jashtë sebumub dhe mund të thajë lëkurën e kokës shumë, duke shkaktuar zbokth dhe prodhim të tepërt të vajit.

Çfarë duhet të bëni: Është më mirë të zgjidhni ujë të ngrohtë kur bëhet fjalë për shampo dhe kondicionim, dhe shpëlani flokët me ujë të ftohtë pasi të keni bërë larjen e tij për të mbyllur kutikun e flokëve.

Zgjidhni produktet e gabuara të kujdesit për flokët

Ekspertët këshillojnë të tregoheni të kujdesshëm me produktet që etiketohen si “intenzive” sepse mund të mbipeshojnë në flokët tuaj duke i bërë ato të sheshta. Ata mund të mbulojnë flokët në një shtresë të hollë mbrojtëse që i bën flokët tuaj të duken më të yndyrshëm nëse keni flokë të hollë ose një kokë vajore.

Çarë duhet të bëni: Ekspertët këshillojnë të shmangni produktet që janë të dizajnuara për flokë të thatë ose të dëmtuar.

Krihni dhe prekni flokët shpesh

Kur prekni flokët, transferoni vajra dhe baktere nga duart tuaja në flokët tuaj që përfundojnë duke i bërë flokët tuaj më të yndyrshëm. Larja e flokëve tuaj shpesh bën edhe më shumë dëm sesa mirë. Larja e vazhdueshme bën që sebumi të përhapet në të gjithë flokët tuaj dhe e bën atë të duket më pak voluminoz dhe i freskët.

Çfarë duhet të bëni: Bëni zakon të mos prekni flokët me duart tuaja, veçanërisht nënndërgjegjeshëm kur jeni nervoz ose gjatë një bisede. Mos i krihni flokët: ekspertët sugjerojnë që 2 herë në ditë mund të jenë të mjaftueshme për njerëzit që nuk kanë flokë shumë kaçurrelë ose me teksturë, dhe gjithmonë bëni atë me një furçë të pastër.

Jeni shumë të stresuar

Stresi e bën trupin tuaj të prodhojë më shumë kortizol. Ky hormon nxit lëkurën tuaj të prodhojë më shumë sebum dhe, si rezultat, duket dhe ndjehet më vaj. Stresi gjithashtu mund të jetë një nga arsyet e zbokthit që mund të çojë në një kokë të yndyrshme gjithashtu.

Çfarë duhet të bëni: Ju nuk mund të bëni shumë nëse nuk ndryshoni stilin e jetës tuaj dhe përpiqeni të menaxhoni stresin tuaj. Përdorimi i produkteve të veçanta të flokëve do të ndihmojë në luftimin e zbokthit dhe do ta bëjë lëkurën e kokës tuaj të ndjehet më e rehatshme ndërsa jeni duke u marrë me situata të vështira të jetës.

I lani flokët shumë shpesh

Edhe pse mund të tingëllojë pak absurde, sa më shumë t’i lani flokët, aq më i yndyrshëm mund të bëhet. Një biolog i flokëve ndan se miliarda baktere të mira që promovojnë pH të shëndetshëm të lëkurës sonë, jetojnë në kokën tonë. Dhe kur lajmë flokët shumë shpesh, mund të shqetësojmë këtë ekuilibër delikate dhe të bëjmë që gjëndrat e sebumit të prodhojnë më shumë vaj, veçanërisht nëse përdorim produkte të gabuar të kujdesit për flokët.

Çfarë duhet të bëni: Përpiquni të ulni gradualisht numrin e herërave kur lani flokët dhe përdorni shampon që nuk e thajnë shumë kokën. Ekspertët këshillojnë t’i kushtoni vëmendje zonës ku jetoni dhe problemet e flokëve që keni. Për shembull, banorët e qytetit kanë më shumë të ngjarë të duhet të lajnë flokët më shpesh sesa njerëzit që jetojnë në zona rurale për shkak të mbetjeve që përfundojnë në flokët e tyre. /Telegrafi/

Shpërndaje në rrjete sociale

Lajmet më të lexuara