Gërvishtje në mobilje? Ja përbërësit që i zhdukin si me magji

01:48 | 10 Korrik 2018

Gjithmonë duam që dhoma e ndjenjes të jetë e pastër, me mobilje si të reja, por nëse ka diçka që na pengon, këto janë mobilje prej druri, veçanërisht në qoftë se ne kemi mace në shtëpi apo kafshëve të tjera, apo edhe fëmijët.

Por ka gjithmonë një zgjidhje, me këto truket mund të hiqni çdo njollë ose papërsosmëri.

Dylli i ngurtë
Thjesht merrni pak dyllë me një spatull ose diçka të ngjashme dhe vendoseni tek shenjat e para. Së fundmi, përdorni një sfungjer për të lustruar dhe për të hequr dyllin e tepërt.

Arrat
Jo, nuk do të mbulosh dëmin me arrë, por me vajin që prodhon. Merrni një grusht arre dhe bëjini pluhur shumë të imët. Shto një sasi të vogël të vajit të ullirit dhe fshijeni mobiljen me përzierje. Fshijeni me një leckë për të hequr mbetjet. Përsëriteni operacionin një herë në javë dhe në një kohë shumë të shkurtër, gërvishtjet do të zhduken.

Pastë dhëmbësh
Thjesht përziejeni pastën e dhëmbëve me disa pika vaj perimesh dhe aplikoni përzierjen në mobilje. Lëreni të thahet dhe fshijeni me një leckë të lagur.

Kokrra kafeje
Grijeni imët kafenë dhe shtoni pak ‘ujë apo vaj, aplikojeni përzierjen në mobilje dhe në pak javë jo vetëm do të jenë zhdukur gërvishtjet, por mobilja do të ketë një ngjyrë kafe të shndritshme natyrale.

Uthull dhe vaj ulliri
Ky kompleks është shumë efektiv, jo vetëm për pastrimin, por edhe për trajtimin e mobiljeve. Përzihet uthull dhe vaj në pjesë të barabarta dhe aplikojeni në dru. Lëreni të qëndrojë pak dhe pastrojeni tërësisht me një leckë absorbuese.

Tallash dhe ngjitës
Natyrisht, për të rivendosur mobilje prej druri nuk ka produkt më të mirë se druri vetë. Merrni tallashin që mendoni se mund të shërbeni dhe përzieni me pak kollë. Aplikojeni atë në mobilje dhe lereni atë të thahet. Duhet ta lustroni pak në fund, por do tia vlejë mundi.
Pershtati: Preferenca.com

Shpërndaje në rrjete sociale

Lajmet më të lexuara