Doza e tepërt e kësaj vitamine mund të dërgojë në humbje të peshës

13:02 | 23 Maj 2020

Sipas një studimi të fundit, marrja e dozave të larta të vitaminës D mund të shoqërohet me humbje të peshës.

Studimi ka gjetur se depozitat e yndyrës në bark janë të ndjeshme ndaj vitaminës D, transmeton portal arbresh.info

Studimi i kryer te 4 mijë njerëz ka gjetur se Vitamina D besohet se ka një efekt pozitiv në nivelin e serotoninës neurotransmetuese, e cila ndikon në procese të ndryshme në trup, duke filluar nga gjumi dhe duke përfunduar me humor.

Nivele të larta të vitaminës D, sipas studiuesve, nuk lejojnë ruajtjen e yndyrës në trup. Përkundër përfitimeve të shumta të kësaj vitamine, pothuajse gjysma e popullsisë së botës ka mungesën e saj.

Mungesa e kësaj vitamine është një ndër arsyet kryesore pse njerëzve u akumulohet yndyrë në bark.

Le të kujtojmë, vitamina D është më e njohur për funksionimin e saj në ekuilibrin e mineralizimit të kaliumit dhe kockave.

Gjithashtu, studime të shumta kanë treguar efektet e saj pozitive në forcën e muskujve dhe funksionin fizik.

Ajo gjithashtu shoqërohet me funksion të mirë të mushkërive dhe infeksione më të shpeshta të frymëmarrjes./arbresh.info/

Shpërndaje në rrjete sociale

Lajmet më të lexuara