Disa sëmundje mund t’i shëroni në dush

23:13 | 22 Shtator 2018

Një dush, i njohur gjithashtu si një banjë ku ju laheni me ujë të ngrohtë.

Ju mund ta bëni atë në një vaskë ose në një pellg të madh. Normalisht, përdoret për qëllime shërimi si zbutja e sikletit në pjesën e poshtme të trupit dhe reduktimi i inflamacionit, acarimit ose dhimbjes.

Këto banjot rekomandohen nga mjekët dhe kanë një rrezik të ulët të efekteve anësore.

Dush bazik me ujë deti

Kripa është një ilaç i shkëlqyer antibakterial dhe shërues. Siç mund ta dini, banjot bazike themelore të kripës përdoren për një numër të madh sëmundjesh nga hemorroidet deri në kruajtje. Ato janë shumë të thjeshtë për t’u përdorur.

Sode buke

Ju gjithashtu mund të bëni një dush me sode buke që mund të gjeni në një dyqan ushqimesh ose mund ta keni tashmë në shtëpi. Ky ilaç rekomandohet për të zvogëluar infeksionet, sepse soda bukës ka një efekt antibakterial.

Banja bimore

Kjo është një recetë e mirë për një dush bimor sidomos nëse keni lindur kohët e fundit një fëmijë. Përdorni 1 filxhan ose 9 lugë kripë deti të papërfunduar, 2 lule lavanderi, 2 lëvore gjethe , 2 vezë hazel magjistare, 2 lule dielli dhe 2 buqeta të vogla kamomil.

Banjë boronicë

Receta e boronicës ndihmon për të kuruar infeksionet e traktit urinar dhe hemorroidet. Përveç kësaj, banjot boronicë kanë kuruar diarren dhe sëmundjet e traktit gastrointestinal.

Shpërndaje në rrjete sociale

Lajmet më të lexuara