Çaj natyral për mbrojtje nga virusët

14:50 | 25 Shkurt 2020

Një filxhan çaji përveç se është i shijshëm, është i pasur edhe me plot vlera ushqyese. Bimët, me të cilat mund të përfitoni një filxhan çaji janë po ashtu të panumërta dhe shumë të larmis

Ekziston një kombinim i mrekullueshëm çaji që do t’ju mbrojë nga çdo virozë e stinës. Gjithçka që ju duhet është pak rozmarinë, mente, gjethe dafine dhe çaj mali.

Të gjitha këto erëza aromatike ndihmojnë në qetësimin e organizmit dhe rrugëve të frymëmarrjes.

Rozmarina do t’iu ndihmojë në uljen e temperaturës, ndërsa gjethet e dafinës kanë veti detoksifikuese, duke larguar të gjithë bakteret dhe infeksionet nga trupi. Nga ana tjetër menta largon dhimbjen e kokës dhe çliron rrugët e frymëmarrjes.

Procedura e përgatitjes së këtij çaji është e paraqitur më poshtë:

Përbërësit:

3 degë çaj mali

3-4 gjethe dafine

2 degë rozmarinë

3-4 fletë mente

Përgatitja

Së pari mbusheni një enë të thellë me ujë të pijshëm. Ndërkohë, lajini mirë të gjithë përbërësit e mësipërm. Vendoseni ujin të vlojë, dhe pas disa minutash shtojani brenda të gjithë përbërësit. Pas disa minutave zierje, kullojeni lëngun e çajit, i cili duhet të ketë marrë ngjyrë kafe të errët.

Nëse nuk mund ta pini pa ndonjë ëmbëltues, atëherë preferohet të përdorni mjaltë për t’ia përmirësuar shijen.

Shpërndaje në rrjete sociale

Lajmet më të lexuara