Arrestohen djemtë që vranë 500 mijë bletë

01:37 | 20 Janar 2018

Policia ka arrestuar dy djemë nën akuzën e shkatërrimit të një biznesi mjalti në shtetin amerikan të Lowa që vranë gjysmë milionë bletë në fund të muajit dhjetor 2017.

Dëmtimi i 50 koshereve në fermën Ëild Hill në Sioux që rezultoi me ngrirjen e bletëve, e cila i shkaktoi vdekje.

Djemtë e moshës 12 dhe 13 vjeç akuzohen për tre vepra penale. Pronarët e Qild Hill Honey thanë se kanë shkaktuar 60 mijë dollarë shpërblim dhe e quajtën krimin ‘krejtëisht të pakuptimtë’.

Bashkëprorari Justin Engelhardt tha për gazetën lokale Sioux: “Ata shkatërruan çdo koshere duke vrarë gjitha bletët.”

Pronari zbuloi shkatërrimin e biznesigt të tij me 28 dhjetor kur shkoi të pastronte koshered me bashkëshorten e tij.

Djemtë janë akuzuar për veprim kriminal të kafshëve bujqësore, vjedhje dhe posedim të mjeteve të hajdutëve./OraNews/

Shpërndaje në rrjete sociale

Lajmet më të lexuara