A do të rritet numri i divorceve pas pandemisë? Ekspertët japin përgjigjjen e fundit

09:07 | 10 Prill 2020

Të qëndruarit në shtëpi për një kohë të gjatë me partnerin tuaj, mund të ngjajë sikur një ëndërr. Mbi të gjitha, kush nuk do të dëshironte që të kishte partnerin në shtëpi dhe gatuante, ose të të ledhatonte edhe para darkës.

Megjithatë, sipas ekspertëve, kalimi i shumë kohëve së bashku, veçanërisht në rrethana të tilla stresuese, mund të shkaktojnë fatkeqësi për çdo marrëdhënie. Në fakt, një nga efektet anësore më tronditëse të pandemisë COVID-19 është shkalla e rritjes së divorcit, transmeton portal arbresh.info

Kina ka shënuar një rritje të numrit të divorceve, ndërsa edhe Turqia ka raportuar numërin katër herë më të madh dosjeve për divorc që nga fillimi i bllokadës.

Atëherë, cili është, saktësisht, shkaku i këtyre ndarjeve?

Oliver Gibbons, ekspert për marrëdhëniet martesore, ka theksuar se kalimi i shumë kohë me partnerin, do të thotë humbje e punës (ose të kesh rënie të të ardhurave) dhe kujdesi ndaj fëmijëve në shtëpi për disa mund të jetë shumë stresuese.

“Pa dyshim, do të ketë një valë divorcesh që do të vijnë”, thotë avokati i divorcit në Neë York City, Todd A. Spodek. Megjithatë, përkundër numrit të madh të thirrjeve që Spodek ka marrë javët e fundit, ai thotë se ai beson se shumë nga çiftet thjesht po luftojnë dhe përfundimisht do të qetësohen.

Facebook lëshon një aplikacion të ri për çiftet që të bisedojnë gjëra intime me njëri-tjetrin

Nëse argumentet përfshijnë sulme mbi karakterin e një personi ose probleme që nuk mund të zgjidhen, atëherë mund të jetë një shenjë e një çështje më të madhe martesore sesa një zënkë e thjeshtë karantine.

Sipas ekspertëve, sekreti i një martesë të suksesshme, edhe në kohë të vështira është kur njëri nga partnerët ka durim dhe dhembshuri për tjetrin.

Sipas ekspertëve, për të mos shkuar drejt divorcit, duhet të ketë përparësi intimiteti dhe bisedat e hapura.

Mendoni për veten dhe bashkëshortin tuaj si një ekip kundër karantinës sesa dy njerëz të veçantë që luftojnë njëri-tjetrin. Nëse mësoni të dëgjoni dhe mbështesni njëri-tjetrin tani, mund të dilni nga kjo një çift më i fortë, më i sinkronizuar./arbresh.info/

Shpërndaje në rrjete sociale

Lajmet më të lexuara