10 shenja që tregojnë se jeni në depresion

21:45 | 8 Tetor 2019

Të tërë ne , në periudha të caktuara të jetës sonë, ndihemi të pashpresë, të pafuqishëm apo të lodhur më çdo gjë, dhe kjo është mëse normale. Tek disa njerëz, këto ndjesi janë konstante, dhe zgjasin me periudha të gjata kohore. Depresioni është i ndryshëm tek çdo njeri, por ka disa simptoma të cilat janë kudo të ngjashme.

1-Ndjenjë të pafuqishmërisë dhe humbje e shpresës. Një pikëpamje e errët, asgjë nuk do të përmirësohet kurrë dhe nuk ka asgjë që mund të bëni për të përmirësuar situatën tuaj.

2-Humbja e interesit në aktivitetet e përditshme. Ju nuk interesoheni më për gjërat që dikur ju kanë dhënë kënaqësi si argëtimet, aktivitetet shoqërore ose seksi. Ju keni humbur aftësinë tuaj për të ndier gëzim dhe kënaqësi.

3-Ndryshimet e oreksit ose të peshës. Humbje e konsiderueshme në peshë ose shtim i peshës, një ndryshim prej më shumë se 5% të peshës trupore në një muaj.

4-Gjumi ndryshon. Ose pagjumësi, veçanërisht zgjimi në orët e para të mëngjesit, ose mbytja, fjetje me orare të shumta.

5-Zemërimi ose nervozizmi. Ndjeheni të shqetësuar, të irrituar, apo edhe të dhunshëm. Niveli juaj i tolerancës është i ulët, temperamenti juaj i shkurtër dhe gjithçka dhe të gjithë marrin nervat tuaja.

6-Humbja e energjisë. Ndjeheni të lodhur, të plogësht dhe të këputur fizikisht. I gjithë trupi juaj mund të ndjehet i rëndë, dhe madje edhe detyrat e vogla janë shteruese ose ju marrin më shumë kohë për të përfunduar.

7- Vetë urrejtje. Ndjenjë të forta faji ndaj vetes. Ju kritikoni ashpër veten për gabimet e kryera në të shkuarën.

8-Sjellje e pamatur. Ju përfshiheni në sjellje arratisëse siç janë abuzimi me substancat, bixhozi i detyrueshëm, ngarja e pamatur ose sportet e rrezikshme.

9-Probleme të përqendrimit. Problemi i fokusit, marrja e vendimeve ose kujtimi i gjërave.

10-Dhimbje të pashpjegueshme. Një rritje e ankesave fizike si dhimbja e kokës, dhimbje shpine, dhimbje muskujt dhe dhimbje në stomak./kohajone/

Shpërndaje në rrjete sociale

Lajmet më të lexuara