Zv/presidenti i Komisionit Evropian ngre alarmin për kolapsin e BE’së

13:33 | 13 Qershorë 2018

Frans Timmermans ka lëshuar një paralajmërim të frikshëm për kolegët e Bashkimit Evropian, duke deklaruar se blloku është pranë kolapsit dhe ka nevojë për eurofilë për ta shpëtuar projektin evropian.

Zv/presidenti i parë i Komisionit Evropian nisi një fjalim brengosës për BE’në, duke insistuar se “e pamenduara është bërë e mundur” , transmeton gazetametro.net

“E pamenduara është bërë e mundur. Kush do të mendonte para pesë viteve se Bashkimi Evropian do të thyhej dhe shpërbëhej? Askush”, tha ai

Zyrtari i lartë i BE’së solli çështjen e migrimit në zemër të problemeve të BE’së. Ai tha se çështja e migrimit ka çuar BE’në pranë kolapsit.

Ai shtoi se “vetëm ne” si Bashkim Evropian mund të japim përgjigje për këtë pyetje – duke mos mohuar migrimin, duke mos pretenduar se mund ta zgjidhim duke ndërtuar mure, duke mos pretenduar se mund ta zgjidhim duke lënë secilin të hyjë.”

 

Shpërndaje në rrjete sociale

Lajmet më të lexuara