Zëvendësi i Hotit i përgjigjet ministrit të AAK-së: Për ata që kanë dilema, dialogu teknik i takon së kaluarës

13:29 | 9 Gusht 2020

Koalicioni qeveritar mes AAK-së dhe LDK-së ka shfaqur turbulenca në kohët e fundit, me partinë e Ramush Haradinajt që po e akuzon kryeministrin për mos-transparencë për atë që po diskutohet në dialogun e Brukselit.

Kritika të njëjta pati sot edhe ministri i Drejtësisë, Selim Selimi, i cili tha se ai ndjehet i pasigurt për këtë proces, pasi që kryeministri Hoti po tregohet selektiv në qasjen e tij.

E për këtë çështje ka reaguar zëvendësi i Hotit në qeveri, Driton Selmanaj. Ai me anë të një postimi në Facebook ka thënë se për ata që kanë dilema, vetëm kryeministri i Kosovës do ta udhëheq dialogun me Serbinë.

Sipas tij, dialogu teknik i kalon së kaluarës dhe se ky proces aktual do të përfundojë me njohje reciproke.

“Kjo temë kërkon transparencë, unitet dhe lidership me përgjegjësi të larta shtetërore e kombëtare. Këtë angazhim dhe përkushtim tashmë e ka dëshmuar qeveria me kryeministrin Hoti”, është shprehur ai.

Në këtë pikë, Selmanaj ka thënë se Kosova e ka përkrahjen e fuqishme të SHBA-ve.

Postimi i plotë:

Për të gjithë ata që ende kanë dilema..

Kryeministri i Qeverise së Kosovës është autoriteti e vetëm ekzekutiv që udhëheq dialogun mes Republikës së Kosovës dhe Serbisë.

Platforma e vetme politike për dialog është dhe mbetet Kushtetuta e Kosovës

Parimet e dialogut:

Dialogu zhvillohet për çështje politike, dialogu teknik tashmë i takon së kaluarës;
Dialogu do të përfundoj me njohje reciproke;
Marrveshja do të jetë gjithpërshirëse dhe ligjërisht e obligueshme;
Marrveshja përfundimtare do të jetë në plotni me frymën e Kushtetutës së Kosovës, në të kundërtën nuk do pranohet asesi.

Çështjet që nuk do diskutohen në negociata;
Territori, sovraniteti dhe
Sistemi unitar i shtetit.

Jemi të bindur që ky proces nuk mund të mbyllet suksesshëm pa përkrahjen e miqve tanë SHBA-BE. Kjo përkrahje ekziston dhe për këtë nuk duhet të ketë dilema askush.

Kjo temë kërkon transparencë, unitet dhe lidership me përgjegjësi të larta shtetërore e kombëtare. Këtë angazhim dhe përkushtim tashmë e ka dëshmuar qeveria me kryeministrin Hoti.

Tema tjera të rëndësisë terciare dhe për politika të brendshme dhe me interes ditor kemi dhe do ketë gjithmonë me bollëk.

Shpërndaje në rrjete sociale

Lajmet më të lexuara