Vakia e ditës: Me fëmijë në prehër vozit makinën

17:11 | 16 Janar 2020

Një grua është parë duke vozitur makinën me fëmijën e saj në prehër, i cili duket diku rreth moshës njëvjeçare.

Në fotot e dërguara në adresë të portalit arbresh.info thuhet se kjo ngjarje ka ndodhur në rrugën Fushë Kosovë-Prishtinë.

Kjo përveç që është një gjë e ndaluar me ligj rrezikon edhe trafikun rrugor.

Ligji thotë se në veturë, në ulësen mbrapa, mund të lihet fëmijë më i vogël se pesë vjet, i vendosur në karrige të posaçme, e cila është e lidhur fortë dhe e siguruar me rripin e sigurisë së veturës në karriget e pasme.

Në ulësen përpara, mund të vendoset fëmijë deri dy vjet, nëse vetura nuk ka jastëk me ajër, dhe nëse fëmija vendoset në karrige të posaçme dhe i vendosur në anën e kundërt të drejtimit dhe drejtimit nga shkon vetura.

Ata të cilët nuk respektojnë këtë ligj është i paraparë dënimi me 35 euro ose 15 pikë negative./arbresh.info/

Shpërndaje në rrjete sociale

Lajmet më të lexuara