Thaçi: Për herë të parë po e shënojmë Epopenë e UÇK-së si ushtri

11:39 | 5 Mars 2019

Presidenti i Kosovës, Hashin Thaçi në ceremoninë e organizuar nga FSK për ndër të “Epopesë së UÇK-së ka thënë se Kosova për herë të parë po feston Epopenë e UÇK-së më ushtri, shkruan arbresh.info.

“Bota filloi ta kuptojë drejt Kosovën. Epopeja e UÇK-së dëshmoi se kthim prapa nuk kishte në luftën tonë për liri dhe çlirim. UÇK-ja u bë projekti më madhor kombëtar në historinë e kombit shqiptarë. Sot dhe gjithmonë nderojmë të gjithë dëshmorët e lirisë, invalidët, veteranët dhe gjithë qytetarët që u sakrifikuan për çlirimin e Kosovës. Nderojmë diasporën, që dhanë gjithçka për liri”, ka thënë ai.

Thaçi ka kujtuar gjithashtu gjenocidin serb në Kosovë.

“Kujtojmë 13.500 civil shqiptarë të vrarë,  400 masakra kundër shqiptareve,  20.000 gra te dhunuara shqiptare”, ka shtuar ai./Arbresh.info/

 

Shpërndaje në rrjete sociale

Lajmet më të lexuara