Tahiri viziton TRUST-in, tërheqja e 10% mund të filloj pas 3 javësh

12:00 | 11 Gusht 2020

Zëvendëskryeministri Besnik Tahiri ka vizituar Fondin e Kursimeve Pensionale të Kosovës (TRUST), për të diskutuar rreth rimëkëmbjes ekonomike.

Pas takimit Tahiri ka bërë të ditur se nga tërheqja e 10% do të përfudojnë mbi 600 mijë qytetarë të Kosovës, shkruan arbresh.info

“Mbi 630 mijë persona që jemi pjesë e kësaj skeme. Deri në fund te javës pritet që komisioni ta dërgoj për miratim”, ka thënë ai.

Tahiri ka shtuar se nga kjo do të tërhiqen afër 200 milionë euro.

Ndërsa drejtori i TRUST-it ka thënë se janë duke bërë të gjithë përgatitjet për tërheqje të 10%.

“Përgatitjet që janë duke u bërë, pas hyrjes në fuqi dhe n֝ëmshkrimit nga presidenti. Aplikimi do të bëhet vetëm online”, ka thënë ai./arbresh.info/

Shpërndaje në rrjete sociale

Lajmet më të lexuara