SHBA vendos tarifa tregtare në vlerën 7.5 miliardë dollarë të mallrave evropiane

11:36 | 3 Tetor 2019

Administrata e presidentit amerikan Donald Trump ka vendosur tarifa prej 25 për qind për një pjesë të mallrave evropiane përfshirë verën franceze, djathin italian dhe wiskin skocez në shenjë hakmarrjeje për subvencionet e Bashkimit Evropian mbi Airbus.

Vendimi erdhi pasi Përfaqësuesi i Tregtisë i Shteteve të Bashkuara fitoi miratimin për të vendosur tarifat mbi importin në vlerën 7.5 miliardë dollarë të mallrave evropiane.

Masa e ndërmarrë kërcënon të shkaktojë një luftë tregtare Trans-Atlantike, pasi ekonomia botërore po dobësohet. Produktet përfshijnë disa lloje artikujsh dhe prekin disa nga vendet më të fuqishme ekonomikisht të Evropës.

Organizata Botërore e Tregtisë kishte zbuluar tashmë që Airbus i Evropës dhe rivalja e saj amerikane Boeing morën miliarda dollarë subvencione të paligjshme në mosmarrëveshjen më të madhe në botë për tregtinë e korporatave.

Kancelarja gjermane Angela Merkel, tha se vendimi do të peshonte planifikuesin evropian, i cili është një nga punëdhënësit më të mëdhenj industrialë në Gjermani dhe ka selinë në Francë. /Telegrafi/

Shpërndaje në rrjete sociale

Lajmet më të lexuara