Scott: Kosova, një nga pengesat më të vështira në marrëdhëniet SHBA- Serbi

13:39 | 11 Shtator 2019

SHBA-ja mendon që Kosova është pengesa kryesore me marrëdhëniet SHBA-Serbi.

Ambasadori amerikan në Serbi, Kyle Scott tha sot se ai e sheh çështjen e Kosovës dhe zhvillimin e situatës në Kosovë si një nga problemet më të vështira, përkatësisht pengesat në marrëdhëniet aktuale SHBA-Serbi.

Në atë kontekst, ai kujtoi se regjimi i Sllobodan Millosheviqit ishte akuzuar për dhunë ndaj civilëve në Kosovë, pas së cilës ai tha se NATO kishte vendosur të largonte ushtrinë serbe nga Kosova, transmeton Klan Kosova.

Shpërndaje në rrjete sociale

Lajmet më të lexuara