Protesta i mbledhë qytetarët të bëjnë muhabet

16:54 | 28 Maj 2020

Dikush me maskë e dikush me dorëza, e dikush me mjete të duhura për protestën që po pritet gë filloj për pak minuta.

E kjo protestë po mbahet një ditë para se Gjykata Kushtetuese e Kosovës të marrë vendimin final për dekretin e mandatarit, shoqëria civile sot do të organizojë një tubim në sheshet e Prishtinës, ku pritet të marrin pjesë 3500 deri 5000 persona, raporton portali arbresh.info.

“Prova e dytë” për protesta është mohuar të jetë organizuar nga Lëvizja Vetëvendosja, kryetari i së cilës, njëherësh kryeministri në detyrë Albin Kurti tha se e drejta e protestës iu takon vetëm qytetarëve dhe se ajo nuk ka të bëjë me vendimin që do të marrë Kushtetuesja.

Ndryshe, edhe më herët në sheshet e Prishtinës janë organizuar ‘prova për protesta’, por me një numër më të vogël të pjesëmarrësve./arbresh.info/

Shpërndaje në rrjete sociale

Lajmet më të lexuara