Prokuroria e Shtetit ngrit 26 aktakuza për 24 orë

11:39 | 10 Korrik 2019

Prokurori i Shtetit njofton opinionin se gjatë 24 orëve të fundit nga prokuroritë themelore janë ngritur njëzetegjashtë (26) aktakuza kundër
tridhjetedy (32) personave për shkak të dyshimit se kanë kryer vepra të ndryshme penale, si dhe me urdhër të prokurorit të shtetit janë ndaluar për 48 orë
njëzetepesë (25) persona.

Po ashtu, prokurori i shtetit ka bërë pesë (5) kërkesa për caktimin e masës së paraburgimit të nëntë (9) personave, për shkak të dyshimit se kanë kryer vepra të ndryshme penale, si dhe ka bërë dy (2) kërkesa për sekuestrim të përkohshëm. Një sekuestrim është bërë në rajonin e Prizrenit, nën dyshimin se të pandehurit P.XH dhe A.B., janë përfshirë në kryerjen e veprave penale: “Përdorimi i armës apo mjetit të rrezikshëm” nga neni 367, paragrafi 2 i KPRK-së.

Me këtë rast janë sekuestruar:

– Një armë e tipit ” Bereta ” 9 mm, ;

– dymbëdhjetë (12) fishek të kalibrit të njëjtë,

– një (1) karikator i të njëjtës armë.

Ndërkaq, sekuestrimi tjetër është bërë në rajonin e Ferizajt, ndaj një (1) personi, për shkak të dyshimit të veprës penale “Vjedhje pylli”, ku me ç’rast janë
sekuestruar :

– Një (1) traktor i markës “Massey Ferguson” 255 dhe

– Sasi druri e llojit të ahut në vëllim prej 4.00 m3/Arbresh.info

Shpërndaje në rrjete sociale

Lajmet më të lexuara