Lideri i protestave në Armeni takon presidentin e shtetit

15:36 | 29 Prill 2018
Lideri i protestave që ka krijuar krizë politike në Armeni, Nikol Pashinian, ka thënë se është takuar me presidentin e këtij shteti.
Pashinian ka thënë të shtunën se shpreson që presidenti Armen Sarkisian do të mbështesë Pashnian në rrugën për t’u bërë kryeministër.

Parlamenti pritet të zgjedhë të martën kryeministrin e ri, pas dorëheqjes së Serzh Sarkisian javën e kaluar.

Sarkisian ka qenë president i Armenisë për një dekadë mirëpo është larguar nga kjo pozitë për shkak të kufizimit të mandatit.

Ai më pas është bërë kryeministër në kohën kur është zvogëluar pozita e presidentit dhe është rritur fuqia e kryeministrit.

Kundërshtarët e tij kanë thënë se një ndryshim i tillë do t’i jepte atij mundësinë e të qëndruarit përgjithmonë në pozitë.

Mbështetësit e opozitës kanë bllokuar rrugët e Jerevanit ditën e diel duke bërë thirrje për protesta masive në orët e mbrëmjes në sheshet kryesore të këtij qyteti.

Shpërndaje në rrjete sociale

Lajmet më të lexuara

Të ngjashme