Kosova udhëheqë fushatën globale të pastrimit

11:04 | 21 Shtator 2019

Në Kosovë po shënohet Dita e Pastrimit të Botës, organizuar nga “Let’s do it Kosova”.

Aktiviteti për të shënuar këtë ditë ka nisur me pastrim nga Stadiumi “Fadil Vokrri” në kryeqytet, raporton arbresh.info.

Pjesë e nismës për pastrim ishte edhe ministri i Mjedisit, Fatmir Matoshi i cili tregoi se falë fushtës së vitit të kaluar për pastrimin e Kosovës, këtë vit vendi ynë është përzgjedhur si udhëheqës i fushatës globale të pastrimit.

“Si rezultat i fushatës tre-mujore për pastrim nga viti i kaluar, Kosova është zgjedhur që të koordinojë fushatën globale të pastrimit që fillon sot dhe zhvillohet në 150 shtete të botës. Do të ketë mbi 80 aksione në gjithë Kosovën, por do të ketë aktivitete edhe në vendet e tjera të  botës që do të koordinohen përmes Kosovës”, u shpreh ministri.

Tutje Matoshi tha se lufta për një botë të pastër është e përbashkët./arbresh.info/

Shpërndaje në rrjete sociale

Lajmet më të lexuara