Kosova pranon 6 mijë teste dhe pajisje nga BE

10:41 | 2 Korrik 2020

Ministri i Shëndetësisë̈, Armend Zemaj, dhe ambasadorja e BE-së në Kosovë, Nataliya Apostolova, kanë bërë pranim-dorëzimin e donacionit për Covid-19, i cili është̈ dhuruar nga BE-ja.

Bashkimi Europian ka dhuruar 6000 mijë teste dhe pajisje të ndryshme në vlerë 800 mijë euro.

Ministri i Shëndetësisë, Armend Zemaj tha se ky donacion nuk është i vetmi as i fundit nga BE.

“Ministria e Shëndetësisë është duke i dakurduar aktivitetet qe ne, me se shumti kemi nevojë. Ky donacion nuk është i vetmi as i fundit nga BE. Na kanë ndihmuar shumë. Gjatë kësaj kohe mjetet kanë arritur shpejt. Respektoni masat dhe rekomandimet e instituti dhe ruani shëndetin. Më e rëndësishmja  është shëndeti se politika në këtë kohë”. tha ai.

Natalya Apastolova tha se janë dhuruar 6000 mijë teste dhe pajisje tjera të ndryshme e të gjitha këto në vlerë 800 mijë euro.

“Pandemia nuk është vetëm krizë për Kosovën e shihni qa po ndodh edhe në Europë. Jam krenare që BE e para ka dal për një pako emergjente ne e shohim Kosovën si vendin tonë. Po dorëzohen 6000 mijë pajisje të ndryshme e gjithë kjo në vlerë 800 mijë euro po ashtu do te dorëzojmë edhe ventilator. Jam e impresionuar me përgjegjësi  e këtyre njerëzve ju lutem qe t’i respektoni masat qe janë për ta luftuar covid-19. Mesazhi im është na ndihmoni qe te ju ndihmojmë” tha ajo./arbresh.info/

 

Shpërndaje në rrjete sociale

Lajmet më të lexuara