Kjo është është historia e dhomës ku do të nënshkruhet marrëveshja nga Hoti e Vuçiq në prezencë të Trump

09:26 | 4 Shtator 2020

Shtëpia e Bardhë përmes një njoftimi ka bërë të ditur se presidenti Donald Trump do të merr pjesë në takimin ndërmjet Kosovës dhe Serbisë që do të mbahet në Shtëpinë e Bardhë.

Në njoftim thuhet se presidenti Trump do të merr pjesë në ceremoninë e nënshkrimit të një marrëveshjeje, në një takim trepalësh, shkruan Arbresh.info.

Në agjendën e bërë publike thuhet se në zyrën Ovale do të mbahet takimi Hoti-Vuçiq dhe  në prezencë të presidentit Trump.

Por cila është historia e kësaj dhome?

Në Krahun Perëndimor ndodhet zyra e presidentit të SHBA-së,  (Zyra Ovale) dhe zyrat e stafit të tij të ngushtë, prej rreth 50 vetash. Krahu Perëndimor gjithashtu përfshin Dhomën e Kabinetit, ky presidenti kryen mbledhjet e punës dhe ku takohet kabineti i SHBA-së. Kjo pjesë e ndërtesës është përdorur për filmimin e serialit “The West Wing”.

Krahu Lindor, i cili ka hapësirë shtesë për zyra, i është shtuar Shtëpisë së Bardhë në vitin 1942. Aty ndodhen zyrat për stafin e Zonjës së Parë dhe Zyra Sociale e Shtëpisë së Bardhë. Në Shtëpinë e Bardhë janë 132 dhoma, 35 banjo, si dhe 8 palë shkallë. Në shtëpinë zyrtare të presidentit të SHBA gjenden gjithashtu 412 dyer, 147 dritare, 28 oxhaqe, si dhe tre ashensorë.

Dhoma e Pritjeve Diplomatike është një prej tre dhomave ovale në Shtëpinë e Bardhë. Ajo është në katin përdhes dhe përdoret si dhomë pritjeje për ambasadorët e shteteve që prezantojnë kredencialet e tyre, ceremoni kjo që më parë është kryer në Dhomën Blu. Kjo dhomë është pjesa hyrëse në Shtëpinë e Bardhë dhe ka katër dyer që e lidhin me dhomat e tjera.

QË MARRIN NË ZYRËN OVALE?

Ne kemi përmendur tashmë se jo të gjithë do të jetë në gjendje për të parë të brendshëm me sytë e tyre në dhomën ku presidenti punon. Daily Shtëpisë së Bardhë vizituar nga rreth gjashtë mijë turistë. Por qasja në Zyrën Ovale nuk ka të gjitha prej tyre. Për të arritur atje, është e nevojshme të kalojnë një test të veçantë. Kjo vlen për të dy amerikanëve dhe të huajve njësoj. Por ka përjashtime. Kryetarët e Kryetarit të Shtetit merr në këtë dhomë. Ata janë kontrolle të veçanta janë të nevojshme. Takime të rëndësishme të zhvillohet këtu.

Në këtë dhomë thuhet se do të nënshkruhet marrëveshja.

Këtë e bënë të ditur nga Shtëpia e Bardhë me anë të një njoftimi, sipas të cilit, Trump do të jetë pjesë e takimit në momentin e nënshkrimit të marrëveshjes, në orën 11:00 me orë lokale, që në Kosovë i bie të zhvillohet takimi në ora 17:00.

Roosevelt Room

White House Unveils Newly Renovated Roosevelt Room | Hamodia.com

Roosevelt Room - White House Museum

Bust of Winston Churchill (Epstein) - Wikipedia

Në këtë zyre presidenti i zhvillon takimet e rëndësishme, një të tillë e kishte zhvilluar edhe Trump me kancelaren gjermane, Angela Merkel./ /Arbresh.info/Oval ofiice

President Donald Trump meets with (from left) U.S. Secretary of Health and Human Services Tom Price, Vice President Mike Pence, Speaker of the House Paul Ryan, Dr. Zeke Emanuel, and Andrew Bremberg, Dir. Domestic Policy Council, Monday, March 20, 2017, in the Oval Office. (Official White House photo by Benjamin Applebaum)

Shpërndaje në rrjete sociale

Lajmet më të lexuara