Infermierët e Kosovës të mërkurën dalin në protestë

20:37 | 14 Shtator 2020

Shoqata Sindikale e Infermierëve, Mamive dhe profesioneve tjera shëndetësore në Kosovë kanë paralajmëruar se të mërkurën nga ora 12:00 do të dalin në protestë para Klinikës së Kirurgjisë.

Në këtë protestë kjo Shoqatë do të kërkoj inicimin e procedimit të Ligjit për Paga, koeficientin 3.2, rritjen e pagës së ndërrimit të natës për infermier, mami dhe profesionist tjerë shëndetësor, pagesën e rrezikshmërisë në punë, pagesën e orëve shtesë dhe ekzekutimin e shtesave mbi pagën prej 300 euro të premtuar nga Qeveria e Kosovës.

Ata kanë siguruar që qytetarët nuk do të mbeten pa kujdesin e infermierëve./Arbresh.info/

Komunikata e tyre e plotë:

Shpërndaje në rrjete sociale

Lajmet më të lexuara