Hoti: Spitali për Covid-19 do të jetë gati në vjeshtë, vaksinimi do të fillojë sa më shpejtë

10:32 | 22 Shtator 2020

Kryeministri i Kosovës, Avdullah Hoti bashkë me ministrin e Shëndetësisë, Armend Zemaj kanë vizituat sot Qendrën Klinike Universitare të Kosovës (QKUK).

Gjatë kësaj vizite, kryeministri Hoti falënderoi  mantilbardhët për punën tash e disa muaj që kanë bërë në luftimin e pandemisë, raporton arbresh.info.

Hoti, pohoi se mantelbardhët janë ata të cilët çdo ditë përballen direkt me Covid-19.

“Faleminderit vërtetë për punën. Ju kur vini në mëngjes përballeni me rrezikun krahasuar me ne që punojmë nga zyrat. Po duket se do të vazhdojmë edhe një kohë me këtë. Rënia e shifrave na ka dhënë një relaksim dhe qetësie shpirtërore në shtëpitë tona dhe për këtë dua të ju falënderoj juve”, u shpreh Hoti.

I pari i qeverisë, paralajmëroi se spitali për Covid do të bëhet gati për vjeshtë.

“Objekti duhet të bëhet gati që besoj për vjeshtë. Vaksinimi duhet të fillojë sa më shpejtë”, theksoi kryeministri Hoti, duke shtuar se situata tani është më e mire duke i parë se si në rrugë dhe në shkolla  po respektohen rregullat anti-Covid.

Shefi i qeverisë, tha se Kosova duhet të përgatitet edhe për valën e dytë të koronavirusit.

” Kemi korrë rezultate të jashtëzakonshme dhe duhet t’i mbajmë. Vala e dytë e pandemisë ka prekur shumë shtete të zhvilluara dhe ne duhet të përgatitemi”, tha Hoti.

Në fund kryeministri u uroi shërim me të shpejt personave që janë prekur nga Covid-19./arbresh.info/

Lajmet më të lexuara