Haradinaj me lot në sy: Nuk e njollosi vendim tim

16:26 | 19 Korrik 2019

Kryeministri Ramush Haradinaj para pak çastesh ka dhënë dorëheqje të parevokueshme nga posti i kryeministrit të Kosovës

Ai ka bërë të ditur se këtë vendim e ka marrë pasi atij i ka ardhur një ftesë nga Gjykata Speciale.

“Pas kësaj dorëheqje mandatin ia kthej popullit, ju jemi të parët që iu informoj qeveria e vendit vazhdon të kryej funksione të veta pa krijuar vakum, do ju informoj Zyrtarisht gjitha institucioneve relevante do ju mbes gjithnjë me besnikëri atdheut ishte ndër t’i shërbej vendit, dorëheqja është e parevokueshme”, tha Haradinaj.

Haradinaj tha se beson në pastërtinë e UÇK-së, ndërsa kritikoi ashpër BE-në e cila sipas tij po bën presion të madh mbi Kosovën.

“Pastërtia imë dhe e luftës së UÇK nuk mund të njollosët asnjëherë shteti im është Kosova e paprekshme. Kosovës po i bëhet presion i padrejtë ndarja janë të papërballueshme nga Kosova dhe si kryeministër besoj fuqishëm se çmimi për njohje është treguar dhe për ketë taksa është çmimi i njohës. BE po bën gabim po bën presion lidership po bën gabim që nuk po e vlerëson lidërshipin e Kosova është e interesuar për njohje reciproke në kufijtë ekzistues”, tha Haradinaj

Shpërndaje në rrjete sociale

Lajmet më të lexuara