“Haradinaj fali borxhet e bizneseve me miliona euro, e nuk fali borxhet e rrymës së skamnorëve”

22:42 | 8 Janar 2018

Gazetari dhe njohësi i rrethanave politike, Berat Buzhala ka folur për Qeverinë Haradinaj duke thënë se po emrr vendime ad hoc.

“I  ka falur borgjet e bizneseve të ujit me një telefonatë. Nuk mund të ndodh kjo sepse nuk mund ta thirrësh Ministrinë e Financave dhe t’i thuash po i falim borgjet, për këtë LDK e ka dërguar në Gjykatë. Zotëri Haraidnaj duhet të dijë që shteti ëprveq tjerashë shtë edhe procedurë dhe sado që nga distanca duket pengesë ajo e mbanë këtë sepseGjykata, administrata nëse nuk ekziston procedura bëhen gabime trashanike, prandaj duhet kaluar nëpër procedurë edhe falja e borgjeve”, ka thënë ai në Zona B, përcjell Arbresh.info.

Berati ka thënë se Haradinaj duhet ta realizoj vendimin e tij në një mënyrë tjetër.

“Ai duhet të marr vendim dhe pastaj të shkoj derë më derë të realizohet falja qoftë edhe ëprmes një vendimi në Kuvendin e Kosovës sepse nuk mundesh t’i t’ua falësh borxhin e ujit bizneseve të Kosovës që kanë qarkullim miliona. A poo ua fal dikush borgjet e rrymes atyre që nuk kanë”, ka thënë ai duke shtuar se Haradinaj nuk mund ta ndaj buxhetin e shtetit në të tilla forma form.

“Nuk mund të ndahet buxheti jepja këtij 25 miljon, jepja atij qekaq. Këshilltarët që i ka duhet ta mësojnë sepse shteti nuk është vetëm muskuj, është edhe ligje e procedurë”, ka theksuar ai.

Shpërndaje në rrjete sociale