Haradinaj: “Bllaca 99” është shtëpia që kujton vuajtjet e shqiptarëve

14:37 | 10 Prill 2019

Me rastin e 20 vjetorit të gjenocidit serb në Bllacë, kryeministri i Kosovës Ramush Haradinaj tha se sot po e vëmë gurthemelin e një shtëpie që do të kujtoj vajtjet e shqiptareve dhe gjenocidin serbë në Bllacë.

” Sot po e bëjmë gur themelin e një shtëpie të jashtëzakonshme që do të jetë shtëpi e kujtesës kolektive ku do të mund ta din sa e shenjt është liria dhe sa shumë ka pas sakrifica. Kjo shtëpi do të flet kundër harresës dhe mizoris së njeriut ndaj njeriut, jemi këtu për të kujtuar mbi 440mijë qytetarë të pafajshëm që ishin në kampin e Bllacës. Faleminderit të gjithë atyre që kanë dhënë bukë e ujë për këtë popull, edhe sot kur pe vendosim një shenjë në këtë kë ku ka pasur gjak e lot dhe ku ka pasur trena të vdekjes ne mësojmë se duhet të jemi më të fort. Sot kujtesa jonë duhet ta zgjoj çdo njeri e në veçanti serbëve që mund ti trazojnë më plagët e shqiptarëve. Lavdi e përjetshme të gjithë atyre që sakrifikuan”, ka thënë Haradinaj.

Ndryshe sot me rastin e 20-vjetorit të çlirimit të Kosovës është vënë gurthemeli i Qendrës përkujtimore për gjenocidin serb mbi shqiptarët “Bllaca ’99”./Arbresh.info/

Shpërndaje në rrjete sociale

Lajmet më të lexuara