Gjykata e Apelit vendos sot për aktivistët e VV-së

00:32 | 22 Shkurt 2018

658 ditë, apo 1 vit e 9 muaj më parë, në natën e 4 gushtit të vitit 2016, ndërtesa e Kuvendit të Kosovës u godit me anti-tank.

Prokuroria pretendon se ky sulm u krye nga aktivistët e Lëvizjes Vetëvendosjes për të parandaluar Marrëveshjen e Demarkacionit me Malin e Zi.

Për këtë sulm 4 aktivistë të Lëvizjes Vetëvendosje u dënuan me rreth 21 vjet burg. I pesti vdiq në rrethana misterioze në paraburgim ndërsa Marrëveshja e Demarkacionit nuk është miratuar ende.

 Fati i Atdhe Arifit, Frashër Krasniqit, Adea Batushës, Egzon Halitit dhe të ndjerit Astrit Deharit, duket pashmangshëm i lidhur me Marrëveshjen e Demarkacionit, Marrëveshje kjo që sipas subjektit politik që i takojnë i humb Kosovës mijëra hektarë tokë.

Nesër, më 22 shkurt 2018, Marrëveshja (së bashku me një deklaratë) pritet të votohen në Kuvendin e Kosovës e për rastësi në po të njëjtën ditë, Gjykata e Apelit do të shpallë aktgjykimin ndaj katër aktivistëve të VV-së.

Më 17 nëntor të vitit të kaluar, Gjykata Themelore e Prishtinës kishte gjetur fajtorë dhe dënuar me 21 vjet burg aktivistët e Vetëvendosjes.

Atdhe Arifi ishte dënuar me 6 vjet burg, Frashër Krasniqi me 8 vjet, Egzon Haliti me 5 vjet e gjysmë ndërsa Adea Batusha me 2 vjet burg. Përderisa Adea është në liri, të akuzuarit e tjerë janë në paraburgim.

Të katër të akuzuarit, së bashku me tani të ndjerin, Astrit Dehari, akuzoheshin se kryen sulmin në Kuvend në përpjekje për të parandaluar kalimin e Marrëveshjes së Demarkacionit.

Të gjithë të akuzuarit me këmbëngulësi janë deklaruar të pafajshëm teksa e kanë quajtur montim rastin ndaj tyre./blic.

Lajmet më të lexuara