Gjashtë të arrestuar në protestat në Barcelonë

17:33 | 29 Shtator 2018

Gjashtë vetë u arrestuan në Barcelonë të shtunën pasi protestuesit për dhe kundër pavarësisë u përleshën me policinë, dy ditë para përvjetorit të parë të votimit për shkëputjen që polarizoi rajonin spanjoll.

Dy vetë u arrestuan pasi protestuesit separatistë hodhën bojë pluhuri mbi policinë, të cilët i mbanin ata larg nga një demonstratë rivale demonstrative.-përcjell arbresh.info

Katër të tjerë u arrestuan më vonë të shtunën.

Katërmbëdhjetë njerëz morën trajtim për plagët e pësuara në protesta, të gjitha ato të vogla, njoftoi shtypi lokal.

Tensionet mbeten të larta në rajonin me mendje të pavarur një vit pas votimit të 1 tetorit që konsiderohet ilegal nga Madridi, por festohet nga katalanasit separatistë./Arbresh.info

Shpërndaje në rrjete sociale

Lajmet më të lexuara