Europol: Krimi i organizuar kërcënimi më i madh për sigurinë evropiane – shqiptarët ndër akterët kryesorë

20:14 | 16 Prill 2019

Grupet përherë e më të dhunshme të krimit të organizuar përbëjnë kërcënimin më të madh për sigurinë evropiane, duke i lënë prapa terrorizmin dhe emigracionin, ka njoftuar të martën agjencia kryesore policore e Evropës.

“Grupet mafioze italiane, shqiptarët dhe evropianolindorët, si dhe bandat e ‘jashtëligjshme’ të çiklistëve janë përgjegjësit kryesorë”, kanë thënë zyrtarët në një konferencë të udhëhequr nga agjencia antimafie e Italisë dhe agjencia policore e BE-së, Europol, ka raportuar “AFP”, transmeton “Koha Ditore”.

“Por edhe grupet aziatike, afrikane dhe amerikanojugore i kanë kontribuar biznesit vjetor më se 110 miliardë eurosh të krimit të organizuar, teksa shumica e tyre po bashkëpunojnë përherë e më shumë me njëra-tjetrën”, u tha në takimin e mbajtur në Hagë. “Aktualisht, krimi i organizuar përbën rrezikun më të madh për sigurinë e brendshme të BE-së”, ka thënë Jari Liukku, shefi i qendrës së Europolit për krime serioze dhe të organizuara në Evropë.

Zyrtarët thanë se krimi i organizuar ishte lënë “nën hije” gjatë viteve të fundit, kur Evropa po përballej me një valë sulmesh terroriste dhe krizën e madhe të emigracionit, por tani duhet të luftohet me anë të bashkëpunimit tejkufitar.

“Për ta parandaluar krimin e organizuar, ne duhet të veprojmë ndërkombëtarisht, shkaku që grupet e krimit të organizuar tanimë po e bëjnë një gjë të tillë”, ka shtuar Liukku.

Giuseppe Governale, shef i drejtorisë italiane për hetime antimafie, ka thënë se “Cosa Nostra” e Sicilisë, “‘Ndrangheta” e Kalabrisë dhe “Camorra” e Napolit janë edhe më tutje grupet më të mëdha mafioze, por shtoi se problem është shumë më gjithëpërfshirës. “Ky është një problem evropian”, tha ai.

Shpërndaje në rrjete sociale

Lajmet më të lexuara