Eksperti serb i sigurisë: Prioriteti i ISIS-it është krijimi i Shqipërisë së Madhe | arbresh.info
student-faces-jail-terror.si

Eksperti serb i sigurisë: Prioriteti i ISIS-it është krijimi i Shqipërisë së Madhe

Ekspert i sigurisë nga Beogradi, Predrag Ceranic, ka paralajmëruar se Ballkani është destinacioni i radhës së ISIS-it, nëse Damasku bie në duart e tyre. Kjo për shkak se ka shumë ballkanas që i janë bashkuar fushëbetejës siriane dhe do të rikthehen në vendet e tyre duke luftuar për të njëjtën ideologji.

“Nëse Damasku sulmohet nga ISIS – dhe një gjë e tillë pritet të ndodhë, ne mund të presim që një konferencë ndërkombëtare në Lindjen e Mesme, do të lobojë për njohje ndërkombëtare të Shtetit Islamik. Turqia dhe vendet perëndimore do ta udhëheqin këtë lob”, ka thënë Seranic, transmeton zeri.info.
Ai ka shtuar se të kthyerit nga Siria, “luftojnë nën një tjetër flamur”.

“Prioriteti i tyre është krijimi i “Shqipërisë së Madhe”, e cila në radhë të parë do të shtrihet në territoret e Serbisë dhe Maqedonisë, dhe së dyti në territorin e Greqisë. Mali i Zi do të kursehet për shkak se ka arritur një marrëveshje me NATO-n dhe do të marrë pjesë në samitin e ardhshëm të saj. Pritet që të krijohet një kalifat i ri me emrin “Transcaucasia”, ku trupat kryesore të shtetit islam do të transferohen nëpërmjet Turqisë”, ka thënë Ceranic.

Ai ka thënë se gjendja e sigurisë në Ballkan është shqetësuese dhe se destabilizimi i Ballkanit Perëndimor do të vazhdojë, për shkak se është një “terren testimi për eksperimente të ndryshme”.
3 thoughts on “Eksperti serb i sigurisë: Prioriteti i ISIS-it është krijimi i Shqipërisë së Madhe

  1. Lutvi Drenica

    ISIS është organizat krimi ale e cila është ndertuar nga Zinxhiri kriminal Ndërkombëtar pë destabilizimin e Shtetv ku kriminelt Ndërkombëtar kan interesat e veta.Kriminelt Ndërkombëtar do të bëjnë përpjekjen e redhë që nepërmes këtyre strukturave kriminale ta destabilizojn edhe njëherë Kosovën ta shkatërrojn ta coptojnë atë përfundimisht.

  2. Faton Cajani

    degradimi ne tokat shqiptare eshte i pariparueshem, kur luftetaret e lirise nuk na quan para drejt mireqenies nga kush tjeter pritet? padushim ketu futet nje shtrese tjetet civile e terhequr ne vetmi qe pak e nxitur e pak nga jasht ajo ka nje projekt idealin e saj, rregullimin e shtetit moral sipas modelit islam me paqe dhe konsultime, si alternativa e vetme. tokat shqiptare aty ku ka musliman shqiptare, por jo me kaq eshte dhe sanxhaku, bosnja, kosova me presheve pa verium e kosoves, shqiperia pa detin dhe pretendimet ndaj greqise, maqedonia mund te vendose vet ku don te ardhmen e saj permes referendumit, ndersa mali i zi ne hapa te maqedonise pas ca kohe duke perdorur voten e lire. ky projekt ka shume te mira nese behet pa konflikt, ne te kundert behemi lloserat me qesharake

  3. besniku

    Isis nuk ka te bej asgje me kosoven e as shqiperone etnike. Shqiptaret me cilendo harte para shekullit te 20 gjenden te copetuar. Shtetet artificiale te ballkanit qe grabiten tokat shqiptare sot perballen me njohjen e realitetit te grabitjes, terrorit dhe vrasjeve makabre ndaj shqiptareve. Ky realitet ju ka futur tmerrin per te rikthyer drejtesine e cila do te rezultonte me ribashkimin e trojeve etnike shqiptare. Iniciatives se ketij realiteti ne ballkan, fqinjet tane qe gjithnje kane qene xhelatet e pameshirshem qe gjothnji kane luajtur rolin e viktimes edhe kesaj here po bejne te njejten loje duke pretenduar se tendencat e shqiperise etnike jane projekt i Isis qe sperkon asgje te perbashket me kete realitet. Mirupafshim oj serbi. Sot do te vjellesh ate qe ke grabitur per shekuj. Frika juaj ne zbatimin e drejtesise eshte vetem fillimi

Leave a Reply