Eksperti i sigurisë Drizan Shala: Presidenti i vendit të mbledhë këshillin e sigurisë kombëtare

16:18 | 13 Tetor 2019

Njohësi i çështjeve të sigurisë, Drizan Shala, ka reaguar pas lajmit se 26 kosovarë janë infektuar në Qendrën e Numërimit të votave për shkak të zarfeve të ardhura nga Serbia, shkruan arbresh.info.

Shala, në një përgjigje të dhënë për arbresh.info tha se institucionet e Kosovës duhet të bëjnë një analizë të viruseve të cilët janë bartur nga zarfet dhe pas saj Presidenti i vendit të mbledhë këshillin e sigurisë kombëtare për të dalë më një vendim mbi masat që duhet të ndermirën nga ana e mekanizmave të shtetit.

“Sa i përket rastit të dyshimit për helmim në objektin e MTI ku është i vendosur shërbimi votues dhe ku 26 zyrtareve të saj kanë kërkuar ndihmë ku 9 prej tyre janë të në gjendje të vështirë në infektologji të QKUK-së

Pra ky rast tregon që Kosova dhe institucionet e sigurisë dhe atyre të shëndetësisë në veçanti instituti për shëndetësi publike të bëjnë një analizë të detajuar se viruset apo bakteret të tillë si janë bartur ? Në çfarë mase janë të përfushur në ato kutia të ardhur nga Serbia? A është rrezik që raste të tilla të përsëriten në importim të produkteve ushqimore ku këto do kishin me ataku drejtpërdrejt shëndetin dhe sigurinë e Kosovës?.

Pas daljes se një raporti zyrtar nga ana e institucioneve shëndetësore dhe nëse vërtetohet teoria mbi një qëllim të drejtpërdrejt në raport me procesin e votimit , atëherë duhet që urgjent Presidenti të mblidhet këshilli i sigurisë kombëtare për të dalë më një vendim mbi masat që duhet të ndermirën nga ana e mekanizmave të shtetit.”/arbresh.info/

Shpërndaje në rrjete sociale

Lajmet më të lexuara