Deliu-Kodra: Nga marrëveshja me Serbinë s’pranojmë asgjë tjetër përveç njohjes së ndërsjellët

23:56 | 16 Shtator 2020

Deputetja e Partisë Demokratike të Kosovës, Blerta Deliu-Kodra, ka thënë se nga dokumenti me zotime i cili u arrit në Washington mes Kosovës dhe Serbisë janë prekur edhe çështjet e brendshme të Kosovës.

Sipas saj, nuk do të duhej të diskutoheshin resurset ekonomike të vendit si dhe tema e Mini-Schengenit.

Ajo e ka quajtur të çuditshëm ndryshimin e diskursit të liderëve politik lidhur me Mini-Schengenin, duke thënë se të njëjtit vetëm pak kohë më parë e kundërshtuan këtë ide kategorikisht.

Deliu-Kodra ka thënë se e rëndësishme është që të mos të humbet momentumi për njohje të ndërsjellët mes Kosovës dhe Serbisë.

“Ne kemi një (president të Serbisë Aleksandar) Vuçiq që ka marrë përkrahje në zgjedhjet e fundit në Serbi dhe ne nuk duam të besojmë që ndër vite Kosova ta zvarrisë këtë proces dhe të mos e marrë njohjen. Qytetarët e meritojnë që ne ta përmbyllim këtë kapitull të dhimbshëm edhe aspak të lehtë për ne”, ka thënë ajo.

Ajo është shprehur pesimiste që së shpejti do të ketë marrëveshje përfundimtare me Serbinë.

“Ne kemi bërë thirrje në vazhdimësi që opozita të përfshihet në dialog, porse ne kemi marrë në vazhdimësi përgjigje negative”, ka thënë ajo.

Sipas saj, nga marrëveshja finale me Serbinë nuk do të pranojnë asgjë përveç njohjes së ndërsjellët dhe ulësen në Organizatat ndërkombëtare./koha.net/

 

Shpërndaje në rrjete sociale

Lajmet më të lexuara