Banorët e fshatit Hade duan shpërngulje, thonë se jeta u është vështirësuar

12:13 | 4 Prill 2018

Banorët e fshatit Hade, të mbështetur fuqishëm nga Forumi për Iniciativa Qytetare kanë protestuar për t’i shprehur pakënaqësitë ndaj vonesës në procesin e zhvendosjes dhe anashkalimin e fshatit Hade.

Me pankarta në duar “Kërkojmë dislokim të menjëhershëm”, “Mos rreziko shëndetin”, “Nuk ka jetë në fshatin Hade”, “18 vjet izolim dhe varfëri të skajshme”, “Mos krijo mihje të Sibovcit në tokë të Hades” etj, banorët e fshatit Hade kanë shprehur sot indinjimin që po jetojnë në këtë fshat, raporton Arbresh.info.

Sali Grajçevci banor i këtij fshati ka thënë se qëllimi i kësaj proteste është të ngritët zëri për mosshpërngulje të banorëve nga ky vend.

“Qëllimi i kësaj proteste është që këta banorë prej 2004 me do vendime të Qeverive janë në shpërngulje por asnjëherë konkret nuk janë, fshati është ndarë, gjendja është e rëndë me këta banorë që kanë mbetur këtu. Qytetarët dhe kryeministrin e Qeverisë, Kuvendin e KEK-u i kemi informuar që mihja e re të mos merr kahje tjetër përpos fshatit Hade këtu”, ka thënë Grejçevci./Arbresh.info

Banorët e fshatit Hade protestojnë për t’i shprehur pakënqësitë ndaj vonesës në procesin e zhvendosjes dhe anashkalimin e fshatit Hade.

Gepostet von Arbresh.info am Mittwoch, 4. April 2018

Shpërndaje në rrjete sociale