74 të vdekur e 188 të lënduar nga zjarri shkatërrues në Athinë

18:00 | 24 Korrik 2018

Numri i përgjithshëm i të vdekurve nga zjarret shkatërruese në lindje të Athinës shkon në 74, sipas Shërbimit Zjarrfikës të Greqisë, transmeton arbresh.info

Mediat greke raportojnë se numri i të plagosurve është 188, përfshirë 23 fëmijë. Ndërsa ende nuk dihet numri i sakt i personave të zhdukur.

Të gjithë të vdekurit deri më tani janë gjetur në zonën midis Rafina dhe Nea Makri, veçanërisht në vendpushimet e Mati dhe Kokkino Limanaki, ku ata u bllokuan nga flakët në shtëpi dhe makina ose u mbytën në përpjekjen e tyre për të shpëtuar në deti.

Në Mati, shpëtuesit përshkruan një skenë tragjike pasi 26 vetë u gjetën të lidhur ngushtë në një fushë rreth 30 metra larg plazhit.
Kryeministri i Greqisë Alexis Tsipras bëri thirrje për një periudhë tre-ditore zie.

Raportohet se deri tani mbi 600 zjarrëfikës janë duke u përballur me zjarret të cilat kanë vërshuar zonat greke./Arbresh.info/

Greece Fires Claim Lives

A human tragedy unfolds in Greece as at least 74 people have been confirmed dead from the lethal fires that are still raging around Athens. Greek firefighters, the Coast Guard, special teams of the Army and Navy and first responders consisting of underpaid every day heroes have saved thousands. Hundreds of homes have been destroyed, lives shuttered. The heartbreaking photos below of people trying to escape the rage of the flames, taken by Nikos Kalogerikos, show the tragedy at one of the main fires in Nea Makri, about 30 km outside the Greek capital. Full story and updates: https://goo.gl/63bvqN , https://goo.gl/9T5zwC

Gepostet von Greek Reporter am Montag, 23. Juli 2018

 

 

Shpërndaje në rrjete sociale