Haradinaj dhe ambasadorja finlandeze flasin për zhvillimet aktuale në Kosovë

09:42 | 13 Mars 2018

Kryeministri i Republikës së Kosovës, Ramush Haradinaj, ka pritur sot në takim njohës ambasadoren e Finlandës në Kosovë, Pia Stjernvall, shkruan arbresh.info.

Kryeministri Ramush Haradinaj theksoi se përgjatë dy dekadave, relacionet e Kosovës me Finlandën kanë qenë gjithmonë miqësore, duke veçuar njohjen e shtetit të Kosovës dhe ndihmën që Finlanda dha përgjatë viteve në proceset integruese të vendit.

Gjatë takimit, kryeministri Haradinaj e njoftoi ambasadoren edhe për zhvillimet politike dhe ekonomike në Kosovë duke shprehur falënderim të veçantë për Finlandën, e cila e ka ndihmuar Kosovën në shumë fusha, e sidomos në projektet kushtuar personave me aftësi të kufizuara.

Ndërkaq, Ambasadorja e Finlandës në Kosovë, Pia Stjernvall shprehu mbështetjen e mëtejshme të Finlandës për proceset integruese evropiane të Republikës së Kosovës dhe gatishmërinë për të ndihmuar me projekte konkrete në avancimin ekonomik dhe social të vendit. /arbresh.info/

 

Shpërndaje në rrjete sociale

Lajmet më të lexuara