15 vetura të reja nga Policia Federale Gjermane i janë dorëzuar Policisë Kufitare të Kosovës

15:32 | 28 Tetor 2020

Pesëmbëdhjetë makina të reja të policisë u dorëzuan dje nga Policia Federale e Gjermanisë në Policinë Kufitare të Kosovës për të forcuar kapacitetet e policisë kufitare.

Ambasadori gjerman Rohde, Ushtruesi i Detyrës së Shefit të Policisë së Kosovës Mehmeti dhe Drejtori i Policisë Kufitare të Kosovës, Guda, të gjithë morën pjesë në ceremoninë e dorëzimit, transmeton portali arbresh.info

Mbështetja dhe bashkëpunimi midis Gjermanisë dhe Policisë së Kosovës ka një traditë të gjatë, duke filluar në 1999 dhe zyrtarizuar në 2013 përmes një zyre ndërlidhëse. Që nga ajo kohë, Policia Federale Gjermane ka kryer programe të shumta trajnimi, praktika dhe seminare trajnimi.

Pandemia aktuale nuk ka lejuar që fatkeqësisht të zhvillohen programe të trajnimit fizik, por mbështetja në pajisje vazhdon pa ndërprerje.

Ambasadori Rohde nënvizoi bashkëpunimin e ngushtë midis Policisë së Kosovës dhe Policisë Federale Gjermane si një shembull i marrëdhënieve të forta midis dy vendeve./arbresh.info/

Shpërndaje në rrjete sociale

Lajmet më të lexuara