Zbulohet specie e re: gjysmë balenë, gjysmë delfin

09:45 | 30 Korrik 2018

Gjysmë balenë, gjysmë delfin. Një specie e tillë është zbuluar në shkencëtarët në brigjet e ishullit Hauai.

Gjitari, sipas shkencëtarëve, ka lindur nga një nënë e llojit balena kokë-shalqi dhe me baba një delfin, që i përkasin që të dy një specieje të rrallë që jetojnë në Oqeanin Paqësor.

Biologu detar Robin Beird, i cili udhëhoqi ekspeditën ku u zbulua specia që ata e kanë pagëzuar “Balfin”, tha se ky është një zbulim i pazakontë.

Balfini është një hibrid i dy specieve të përfërta, edhe pse shkencëtarët thonë se kryqëzimi mes një delfini dhe një balene ndodh dhe mund të nxjerrë një tjetër gjitar që mund të riprodhohet.

Shpërndaje në rrjete sociale

Lajmet më të lexuara