Zbulohet një prej tuneleve më të sofistikuara në historinë e Amerikës

12:04 | 11 Gusht 2020

Autoritetet amerikane kanë zbuluar një tunel të papërfunduar 400 metra të gjatë nën kufirin me Meksikën.

Ujësjellësi, ventilimi dhe sistemi hekurudhor janë zbuluar në tunel.

Tuneli është zbuluar nga agjentët federalë në bashkëpunim me Agjencinë e Emigracionit dhe administratën doganore amerikane në shkretëtirën afër San Luis në Arizona, ka njoftuar Agjencia Amerikane e Emigracionit.

Në tunel, i cili është i lartë 1.2 metra dhe rreth një metër i gjerë, është zbuluar edhe sistemi i ventilimit, tubat e ujit, telat e energjisë elektrike dhe sistemi hekurudhor, njoftuan autoritetet kompetente.

Tuneli është zbuluar duke përdorur stërvitje dhe kamera nëntokësore, pasi ishte zbuluar një shatërvan në afërsi të gardhit në kufi. Zëdhënësi i kontrollit kufitar në sektorin Yuma, Vini Duleski, ka thënë se tuneli i zbuluar është një nga më të sofistikuarit në historinë e ShBA-së./epokaere/

Shpërndaje në rrjete sociale

Lajmet më të lexuara