Viti 2019, shkencëtarët do të provojnë të bllokojnë diellin

20:23 | 10 Shkurt 2019

Tani për tani, shkencëtarët e Harvardit, të cilët kanë thënë se do të bëjnë këtë eksperiment gjatë viteve të fundit, kanë ardhur në përfundim dhe ai pritet të kryhet gjatë vitit tjetër.

Për të zbardhur qiellin me materialin e mbuluar nga aeroplanët në stratosferë, ata kanë për qëllim që të bllokojnë diellin në mënyrë që të parandalohet ngrohja globale, transmeton portali arbresh.info

Studiuesit thonë se njerëzimin e prêt një shqetësim i madh, pasi do të ballafaqohet me ndryshime klimatike drastike gjatë 50 viteve të ardhshme.

Shkencëtarët thonë se ky eksperiment do të ndalojë atë që të kryejë funksionin e saj në plane afatgjata.

Ngrohja globale kohë më parë është konsideruar teori konspiracioni, megjithatë sapo ka filluar të shfaq ndikim e saj, shkenca ka alarmuar mbi ndikimin që mund të ketë ajo në natyrë.

Qëllimi i këtij eksperimenti të Harvardit duket të jetë normalizimi i gjeoinxhinierisë në mendjet e shumicës së njerëzve, në krahasim me të vërtetë duke testuar grimcat e bardhë nga Dielli, që mund  të na pengojnë të marrim rrezet e dritës që na nevojiten./arbresh.info/

Shpërndaje në rrjete sociale

Lajmet më të lexuara