Tri dashnoret që patën ndikim historik

01:46 | 20 Nëntor 2019

Njihuni me  tri gratë më të fuqishme që kurrë nuk u martuan, por që ndanin shtratin me burra me shumë ndikim, duke lënë gjurmë në histori si dashnore të besueshme dhe këshilltare.

Diane de Poitires

E lindur në një familje fisnike franceze në vitin 1499, bukuroshja e njohur si Diane de Poitiers morri një edukim mbi humanizmin për mbretërit gjatë epokës së Renesancës. Në moshën 15 vjeçare u martua me Louis de Brézé, një oficer mbretëror 40 vjet më i moshuar se ajo, transmeton portali arbresh.info
Pozicioni i spikatur i burrit të saj e fut Diane në thelbin e familjes së François I, ku ajo shërbeu si një zonjë që priste Mbretëreshën Claude.  Si më favorizuezja në pallatin mbretëror, Diane morri pjesë në lindjen e Henry II dhe më vonë e mësoi atë mbi edukatën e sjelljës mbretërore, pasi ai ishte edhe mbreti i ardhshëm. Ajo u bë e ve në 1531, dhe në 1533 Henri kurorëzoi një martesë të zymtë me Catherine de ‘Medici. Deri në vitin 1538 marrëdhënia e ngushtë midis Henrit dhe Diane kishte evoluar në një lidhje dashurie pasionante. Pasi që i dashuri i saj u ngjit në fron në 1547, Diane këshilloi Henrin për çështje politike dhe shkruajti shumë letra të tij zyrtare, duke i nënshkruar ato “HenriDiane”. Ngjashmëria e saj shfaqej në monedha dhe frymëzonte vepra arti. Mbreti i ri kishte dashuri të palëkundur për dashnoren e tije cila do ta dërgonte periodikisht në shtratin e gruas së tij për të prodhuar trashëgimtarë të ligjshëm. (Diane nuk lindi asnjë fëmijë, por tre nga mësueset e tij të tjera e bënë.) Vdekja e Henrit pas një aksidenti në 1559 i dha një fund të papritur mbretërimit de-fakto të Diane. Katerina konfiskoi pallatin e saj dhe e dëboi në fshat, ku vdiq – gjoja me bukurinë e saj ende e paprekur – në moshën 66 vjeçare.

 

Aspasia e Miletus

Referencat për gruan e fuqishme të quajtur Aspasia, si partnerja e Perikliut, paraqiten në shkrimet e Platonit, Aristofanit, Ksenofonit dhe autorëve të tjerë klasikë grekë. Mendohet se ajo lindi në koloninë Jonike të Miletit rreth vitit 470 B.C. dhe u transferua në Athinë, ku ajo u bë një lloj kurtezane që mori një arsim në mënyrë që të mbante një kompani inteligjente, të sofistikuar të burrave dhe ndoshta të drejtonte një bordello. Më pas jetoi me Perikliun dhe lindi një djalë, që sipas Plutarkut, politikani i shquar e dashuronte atë aq shumë, sa që e puthte nga mëngjesi deri në darkë, deri në frymën e fundit. Për shkak se ajo ishte e huaj, ligji athinas i ndaloi ata të martoheshin. Burimet e lashta thonë se Perikliu morri këshilla nga ajo për çështje politike dhe ushtarake. Megjithëse ndikimi i saj ndaj tij ende nuk dihet, Perikliu arriti të krijonte projekte ambizioce të asaj kohe dhe kryesoi një epokë të artë një epokë të artë të demokracisë gjatë marrëdhënieve të tyre. Sipas disa rrëfimeve, Aspasia e mbijetoi dashurinë e saj të famshme dhe më vonë u lidh me një burokrat tjetër athinas, Lysicles.

 

Lola Montez

Shumë pak dihet për jetën e hershme të Eliza Rosanna Gilbert, e lindur në Irlandë. E përshkruar si shumë e bukur, në adoleshencën e saj ajo vizitoi Indinë. Në Londër ajo e prezentoi veten si ‘balerina spanjolle’, me emrin Lola Montez, transmeton portali arbresh.info
Pasi performoi në kryeqytete të ndryshme evropiane, ajo u ngrit në Mynih, ku ajo u bë mësuese e Ludëig I të Bavarisë. Mbreti gjerman i plakur ngriti vetullat duke e bërë atë një konteshë, duke i ndërtuar asaj një pallat, duke i dhuruar asaj një pension të madh dhe duke e mbrojtur atë për çështje politike. Për më shumë se një vit, Lola në thelb sundoi Bavarinë së pari me një hekur, duke spiunuar dhe duke shkatërruar kritikët e saj. Nxitjet revolucionare të shkaktuara kryesisht nga ndikimi i saj, e detyruan Ludvigun të abdikonte në 1848. Lola u largua nga Bavaria dhe rifilloi karrierën e saj si interpretuese, duke kaluar kohën në Evropë, Shtetet e Bashkuara dhe Australi dhe më në fund u vendos u Nju Jork.  Ajo u akuzua për vrasje, mashtrim dhe skandale të ndryshme nën nofkën e saj si ‘vallëtarja merimangë’. Vdiq në Nju Jork më 1860, një muaj përpara se të mbushte 40 vjeq./arbresh.info/

Shpërndaje në rrjete sociale

Lajmet më të lexuara