Temperaturat e ngrohta do të rrisin nivelin e arsenikut në oriz, thonë shkencëtarët

21:12 | 6 Dhjetor 2019

Njerëzit në të gjithë botën e konsumojnë orizin në dietën e tyre të përditshme. Por përveç përmbajtjes së tij ushqyese dhe kalorike, orizi mund të përmbajë sasi të vogla arseniku, i cili në doza të mëdha është një toksinë e lidhur me përkeqësimin e shëndetit dhe rrezikun e kancerit.

Studiuesit në Univeristetin e Uashingtonit kanë zbuluar se temperaturat e ngrohta, në nivelin që pritet të rritet për shkak të ndryshimeve klimatike, mund të dërgojë në rritjen e nivelit të arsenikut në kokrrat e orizit, transmeton portali arbresh.info

Shkencëtarët kanë theksuar se tanimë dihet që arseniku lëshohet nga toka kur ka temperatura të larta. “ëtu kemi parë që kjo përgjigje ndaj temperaturës në tokë ndikon në përmbajtjen e arsenikut të grurit të orizit”, tha autori i vjetër Rebecca Neumann, Profesoreshë e inxhinierisë civile dhe mjedisit.

“Ne po punonim me tokë që kishte nivele relativisht të ulët arseniku, por temperaturat e ngrohta prapëseprapë çuan në rritjen e përqendrimeve të arsenikut në kokrra në vargje ku ne fillojmë të kemi shqetësime për shëndetin. Nëse këto rezultate janë përfaqësuese të asaj që mund të presim për të rritur në terren oriz, atëherë ndryshimi i klimës mund të përkeqësojë problemin e orizit të kontaminuar nga arseniku”, shtoi ajo.

Arseniku vjen natyrshëm nga toka, megjithëse përqendrimi i tij është më i lartë në zonat që kanë historikisht barishte të bazuara në arsenik, ose aty ku uji përmban arsenik.

Arseniku është një toksinë për bimën e orizit dhe kjo bimë ka mekanizmat e saj për të mbrojtur veten nga niveli i lartë i tij. Arseniku është i keq në të gjitha format dhe rritja e tij mund të ul rendimentin e të korrave. Kjo gjë mund të jetë ekonomikisht e keqe për fermerët e orizit./arbresh.info/

 

Shpërndaje në rrjete sociale

Lajmet më të lexuara