Të gjithë me sytë nga qelli në fundjavë

00:55 | 16 Nëntor 2019

Fenomene të tilla nuk duhen humbur. Një shi i vërtetë meteorësh do të ndodhë këtë fundjave në “spektaklin” e përvitshëm të pagëzuar “Leonid”.

I njohur për shkëlqimin dhe ngjyrat shpërthyese, shiu i meteorëve “Leonid” do të një pamje të pazakontë me pjesëza kozmike që udhëtojnë me 44 milje në sekondë.

Adhuruesit e këtyre fenomeneve do të kenë mundësinë të shohin 14-15 meteorë që kalojnë në një orë dhe pamja më e mirë do të jetë rreth mesnatës.

Nëse dëshironi ta fotografoni këtë ngjarje të mahnitshme, NASA iu sugjeron të përdorni lente me kënd të gjerë për të përfshirë sa më shumë nga qielli.

Gjithashtu ajo shton që për të bërë foto të bukura duhet të largoheni nga vende me dritë./lexo/

Shpërndaje në rrjete sociale

Lajmet më të lexuara