Sonte superhëna e përgjakur

19:31 | 31 Janar 2018

Një ngjarje e rrallë hënore që quhet “superhëna e përgjakur” ka mahnitur mbarë botën.

Kjo ndodh kur një eklips hënor total, një hënë e gjakut dhe një superhënë përkojnë. Një hënë blu ndodh kur një hënë e plotë ndodh dy herë brenda një muaji dhe një superhënë ndodh kur Hëna është më afër Tokës, transmeton portali arbresh.info

Ajo është parë në hemisferën perëndimore, si këtu në Nju Jork, për herë të parë në më shumë se 150 vjet. Përtej SHBA-ve, ajo është parë në Azi, Australi dhe Evropën Lindore.

Hëna duhet të shfaqet rreth 7% më e madhe dhe rreth 15% më e ndritshme se zakonisht.

Kjo shkëlqim i kuq prodhohet nga e njëjta efekt që na jep perëndimin e kuq të diellit./Arbresh.info/

Shpërndaje në rrjete sociale