Sinjale të shumta të një galaksie tjetër po vijnë në Tokë, thonë shkencëtarët

21:21 | 23 Gusht 2019

Sinjale të shumta të përsëritura po dërgohen përmes një galaksie tjetër në Tokë, thonë shkencëtarët.

Studiuesit kanë zbuluar tetë shpërthime të përsëritura të energjisë, ose shpërthim të shpejtë të radios (FRB), që janë kapur në Tokë nga teleskopët, shkruan “Independent”, transmeton portali arbresh.info

Zbulimi mund të shënojë një përparim të madh për studiuesit ndërsa po përpiqen të zbulojnë burimin e sinjaleve misterioze.

Shkencëtarët e gjetën FRB-në e parë në vitin 2007 dhe që nga ajo kohë kanë gjetur me dhjetra të tjerë. Megjithatë, dy janë konfirmuar të përsëritshëm.

Përsëritja e FRB-ve është kaq e vlefshme, sepse ato u ofrojnë studiuesve mundësinë të parashikojnë se nga mund të vijnë, dhe t’i studiojnë ato në mënyrë më të detajuar.

Shkencëtarët thonë se burimi mund të jetë shumë i afërt. Ata sugjerojnë se një nga sinjalet mund të vijë nga një galaksi  fqinjë me Rrugën e Qumështit, megjithëse ende nuk është zbuluar asgjë konkrete.

Të dhënat e reja vijnë nga eksperimenti kanadez i Intensitetit të Hidrogjenit Kanadez, një teleskop që shkencëtarët kishin shpresuar se do të lëshonte dritë të re në FRB.

Për të provuar dhe kuptuar burimin e tyre, shkencëtarët kanë kërkuar më shumë sinjale, në mënyrë që të kuptojnë burimin e saktë të tyre./arbresh.info/

Shpërndaje në rrjete sociale

Lajmet më të lexuara