Shkencëtarët zbulojnë një ‘mini-hënë’ të Tokës

12:10 | 27 Shkurt 2020

Studimi i fundit tregon se shkencëtarët kanë zbuluar një ‘mini-hënë’ të Tokës.

Objekti që është kapur përkohësisht në orbitën e Tokës i cili tani po fluturon përkrah nesh rreth sistemit diellor, ashtu si hëna e madhe i ka vënë në konfuzion të gjithë, kanë njoftuar astronomët.

Është përcaktuar “2020 CD3” nga Qendra e Vogël Planet, pjesë e Unionit Astronomik Ndërkombëtar, një organ që katalogon dhe emërton objekte të zbuluara në hapësirë, shkruan “Independent” përcjell portali arbresh.info

Objekti u gjet nga astronomët nga “Survey Sky Catalina” në Arizona, më 15 shkurt. Pastaj u vëzhgua në mënyrë të përsëritur në ditët në vazhdim, duke i lejuar astronomët të mësojnë më shumë rreth objektit.

Kjo i lejoi astronomëve të mbledhin imazhe të hollësishme të objektit teksa lëvizte rreth Tokës.

Ekzaminimi i objektit zbuloi se ai mund të jetë në diametër midis 6.2 dhe 11.5 metra. Gjithashtu është vërejtur se ka një shkëlqim të veçantë që aludon në asteroide të pasura me karbon, thanë studiuesit.

Megjithëse u gjet rishtas, shkëmbi mendohet të jetë kapur në orbitën e Tokës tre vjet më parë. Sipas simulimeve orbitale të kryera nga astronomi Toni Dunn, duke përdorur të dhëna nga astronomët që zbuluan CD3 të vitit 2020.


Konfirmimi zyrtar se objekti ekzistonte dhe ishte kapur nga Toka erdhi më 25 shkurt, kur Qendra e Minor Planet e caktoi atë një “Objekt të Kapur Përkohësisht”, dhe i dha emrin e tij të ri. /arbresh.info/

Shpërndaje në rrjete sociale

Lajmet më të lexuara