Shkencëtarët kinezë krijojnë majmunë me gjene të trurit të njeriut

17:57 | 11 Prill 2019

Shkencëtarët kinezë kanë implantuar gjenet e trurit të njeriut në majmunë, në një studim që synon të sigurojë njohuri mbi evolucionin unik të inteligjencës njerëzore.

Hulumtuesit futën versione humane të MCPH1, një gjen që shkencëtarët besojnë se luan një rol në zhvillimin e trurit të njeriut, në 11 majmunë rhesus, transmeto portali arbresh.info.

Ata gjetën se truri i majmunëve – si ai i njerëzve – merr më shumë kohë për t’u zhvilluar, dhe kafshët performuan më mirë në testet e memories afatshkurtër, si dhe kohën e reagimit në krahasim me majmunët e egër.

Megjithatë, majmunët nuk u rritën më shumë se trupi i grupit të kontrollit.

Testi, i fundit në një seri eksperimentesh biomjekësore në Kinë që ka ushqyer debatet e etikës mjekësore, tashmë ka tërhequr shqetësime etike dhe krahasimet me filmin distopik fanta-shkencë “Planet e majmunëve”.

Ajo u krye nga studiues në Institutin Kunming të Zoologjisë dhe Akademinë Kineze të Shkencave, duke punuar me studiuesit amerikanë në Universitetin e Karolinës së Veriut./Arbresh.info/

Shpërndaje në rrjete sociale

Lajmet më të lexuara