Pse familja Mbretërore nuk voton, edhe pse u lejohet

22:08 | 12 Dhjetor 2019

Britania e Madhe ka shkuar në zgjedhjet të parakohshme dhe shumë njerëz gjatë ditës së sotme i janë drejtuar qendrave të votimit, përpos familjes Mbretërore.

Ndërsa shumë besojnë se Mbretëresha dhe të afërmit e saj nuk lejohen të vendosin një X në fletën e votimit, në të vërtetë nuk është kështu, transmeton portal arbresh.info

E vërteta është se Mbretëresha dhe familja e saj mund të votojnë. Ajo ka të drejtë të dalë dhe të thotë fjalën e saj.

Monarki ka të drejtë me ligj të hedhë votimin në zgjedhjet e përgjithshme, por tradita mbretërore e sheh absetinimin si mënyrën më të mirë në këtë rast.

“Me kongres Mbretëresha nuk voton, sesa për shkak të një pengese ligjore,” thotë një zëdhënës i Komisionit Zgjedhor.

Historianja Sarah Gristëood, ka deklaruar se Mbretëresha Elizabeth II ka vendosur që të mos votojë, në mënyrë që të qëndrojë jashtë grindjes politike.

“Ai vijon nga një rindërtim i madh i monarkisë pas përfundimit të Luftës së Parë Botërore dhe themelimit të Shtëpisë së Ëindsor”, tha ajo.

Edhe pse ajo nuk voton, Mbretëresha ka një rol shumë të rëndësishëm pas publikimit te rezultateve.

Udhëheqësi i partisë fituese do të udhëtojë në Pallatin Buckingham ku ata do të kenë një takim me Mbretëreshën gjatë së cilës ajo do t’u kërkojë atyre që të formojnë një Qeveri në emër të saj.

Sipas sondazheve në Britani të Madhe, Boris Johnson prin në fitore, duke lënë pas kundërshtarin e tij Jeremy Corbyn./arbresh.info/

Shpërndaje në rrjete sociale

Lajmet më të lexuara