Pandemia tjetër mund të vijë nga pylli i Amazonës, thonë shkencëtarët

23:36 | 21 Maj 2020

Dora njerëzore në vendbanimet e kafshëve tejkalon të gjithë kufijtë për shkak të shpyllëzimit.

Shkencëtarët thonë se urbanizimi i shkretëtirës së dikurshme kontribuon në shfaqjen e sëmundjeve zoonotike, ato që kalojnë nga kafshët te njerëzit, transmeton portal arbresh.info

Kjo përfshin edhe virusin e ri Covid-19, i cili ka të ngjarë që ka ‘kërcyer’ nga lakuriqët te njerëzit në qytetin e Kinës, pasi Kina me shpejtësi të madhe po urbanizon provincën Hubei.

Pandemia tjetër mund të shfaqet nga pylli i Amazonës, paralajmëron ekologu brazilian David Lapota.

“Amazona është një rezervuar i madh i viruseve”, tha ai për AFP.

Pyjet në të gjithë botën janë duke u zhdukur në mënyrë alarmante.

“Kur krijoni një një çekuilibër ekologjik, atëherë virusi mund të hidhet nga kafshët te njerëzit”, tha ai.

Sipas shkencëtarit e njejta gjë ka ndodhur HIV, Ebola dhe viruset tjera. “Këto viruse janë shfaqur dhe përhapur për shkak të pabarazive mjedisore”, thotë Lapola.

Biodiversiteti i madh i Amazon mund të shndërrojë rajonin “në pishinën më të madhe në botë të koronavirusëve”, tha Lapola, duke iu referuar koronaviruseve në përgjithësi, dhe jo vetëm shkaku i pandemisë ekzistuese.

“Ne kemi nevojë për të përmisuar marrëdhëniet mes shoqërisë sonë dhe pyjeve”, thekson ai. “Përndryshe, bota do të kaplohet nga viruse të ndryshme”, shtoi ai./arbresh.info/

 

Shpërndaje në rrjete sociale

Lajmet më të lexuara