Njihuni me ngjarjet kryesore të 13 majit

08:22 | 13 Maj 2019

Sot data shënon 13 maj. Më poshtë do ju njohim me ngjarjet kryesore, cilat figura publike kanë lindur dhe kanë vdekur në këtë datë.

Ngjarje

1568 – Forcat e Mary I of Scotland mposhten në Betejën Langside nga një konfederatë e protestantëve Skocez të udhëhequr nga James Stewart, Earl of Moray, vëllau i saj.

1619 – Politikani Holandez Johan van Oldenbarnevelt ekzekutohet në Hagë pasi ishte akuzuar për tradhti.

1648 – Përfundoi ndërtimi i Red Fort në Delhi.

1969 – Përleshje mas Kinezëve dhe Malejzianëve që rezultoi në vdekjen e 196 njerëzve. Cilësohet si një ndër ditët më të errëta të Malajzisë.

1990 – Në Zagreb, në stadiumin Maksimir, në ndeshjen futbollistike ndërmjet „Dinamos“ dhe „Crvena zvezdës“ së Beogradit ndodhi një përleshle e përgjakshme.

Lindje

1842 – Arthur Sullivan, kompozitor dhe dirigjnt anglez

1857 – Ronald Ross, mjek anglez

1882 – Georges Braque, piktor francez

1941 – Senta Berger, aktore austriake

1953 – ?or?e Balaševi?, kantntautor jugoslav

1954 – Johnny Logan, këngëtar irlandez

1961 – Dennis Rodman, basketbollist NBA-

1971 – Tedi Papavrami, violinist shqiptar

Vdekje

1930 – Fridtjof Nansen, hulumtues norvegjez, zoolog dhe diplomat; fitues i çmimit nobel pëpaqë 1922.

1961 – Gary Cooper, aktor amerikan

Shpërndaje në rrjete sociale

Lajmet më të lexuara