Ndryshimi klimatik është duke i zhdukur pinguinët

21:06 | 11 Shkurt 2020

Pinguinët në Chinastrap, në Antarkidë, janë shumë të përshtatur me mjedisin e tyre. Ata jetojnë dhe rriten në disa kushte shumë të vështira, duke ngrerë foletë në erë, limane shkëmborenjë rrip tokash që përfshin pjesën më veriore të kontinentit të ngurtë.

Burimi i tyre i vetëm ushqimor për janë karkalecat, transmeton portal arbresh.info

Shkencëtarët që janë duke kryer disa studime në Gadishullin e Antarktikut kanë zbuluar një rënie drastike në shumë koloni të penguinëve, duke parë kështu një ulje të popullsisë deri në 77 përqind.

Në përgjithësi, numri i përgjithshëm i popullsisë së ishullit në ishull kishte rënë për më shumë se gjysmën, nga 122.550 çifte të shumimit në 1971 në 52.786 në Janar 2020.

“Një rënie e tillë domethënëse sugjeron që ekosistemi i Oqeanit Jugor ka ndryshuar rrënjësisht nga 50 vjet më parë, dhe se ndikimet e kësaj po rritin rrjetën e ushqimit në specie si pinguinet”, thotë Heather J. Lynch, profesor i asociuar i ekologjisë dhe evolucionit në Universiteti Stony Brook në  Neë York, i cili hartoi studimin.

Sipas shkencëtarëve ndryshimi i klimës është duke shkaktuar edhe tkurrjen e penguinëve. Për shkak të nxetësisë së Tokës dhe ujërave të nxehta, penguinët vështirë se ia dalin që t’u mbijetojnë këtyre temperaturave.

Një studim i fundit ka theksuar se ndryshimi klimatik është duke shkaktuar edhe zhdukjen e grerëzave./arbresh.info/

Shpërndaje në rrjete sociale

Lajmet më të lexuara